STK A EK MUSÍ MAŤ KAŽDÝ REGISTROVANÝ VOZIDLO!

Pokiaľ je vaše auto prihlásené v evidencii, musí mať platnú technickú i emisnú kontrolu nehľadiac na to, či ho využívate alebo Vám len niekde stojí, i keď to bude trebárs vo vašej vlastnej garáži. Avšak skoro 150 tisíc prihlásených áut technickú kontrolu nemá a zároveň viac ako 130 tisíc prihlásených áut nemá platnú emisnú kontrolu. Tieto údaje uvádza ministerstvo dopravy a upozorňuje na to, že každému vodičovi hrozí pokuta 166 eur za každú chýbajúcu kontrolu.

Podľa slov hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu, bezpečnosť na ceste nie je len otázkou výstavby nových diaľnic, ale aj prístupu jednotlivých vodičov.

Len tieto pravidelné kontroly môžu do istej miery zaručiť, že sa na ceste pohybujú vozidlá, ktoré netrpia žiadnymi technickými poruchami, ktoré by sa časom mohli stať životu nebezpečné, respektíve, vďaka ktorým by vznikli, či už malé alebo veľké obmedzenia a v horších prípadoch nehody. Pokiaľ auto nemá riadnu technickú kontrolu, je tak ďaleko pravdepodobnejšia, že sa na aute vyskytne porucha, o ktorej vodič ani nemusí mať tušenie. Výnimkou bohužiaľ nie sú ani takí vodiči čo vedia, že by ich auto technickou kontrolou neprešlo a napriek tomu, že si uvedomujú nedostatky na ich vozidle, ktoré môžu spôsobiť nehodu, tak v presvedčení, že si v každej situácii nejako poradia, s týmito vozidlami jazdia po verejných komunikáciách a ohrozujú tým tak bezpečnosť premávky. Technická kontrola by mala zaistiť, že aspoň v daných termínoch bude auto odborníkmi skontrolované a v prípade zistených nedostatkov odkázané na vyhľadanie autoservisu.

Naďalej je taktiež potrebné zaistiť, aby kontroly prebiehali legálne a bez technických kontrol tzv. na čierno, kedy vozidlo ani neprejde stanicou kontroly. Práve preto je teraz povinnosťou umiestniť kamerový systém na každej takejto stanici, aby sa tak dalo predchádzať tejto nelegálnej činnosti.

Zdroj: Auto.sme.sk