MÁTE KVALITNÉ ZIMNÉ PNEU?

Kvalita pneumatík nám môže ovplyvniť nejednu nebezpečnú situáciu. Nielen rozmer a druh pneumatiky, ale práve i kvalita nám ovplyvní dĺžku brzdnej dráhy a priľnavosť. Druhá podstatná vec sú samozrejme pneumatiky prejazdené, teda jazdiť na pneumatikách len dokiaľ zodpovedajú normám, čo ani zďaleka nie každý vodič dodržiava. Na suchej vozovke tieto faktory ešte nemusia znamenať ktovie aké riziko ak ideme uvedomelo, ale v daždi, na snehu a hlavne na ľade, nám tieto faktory môžu zachrániť život, aj keď pôjdeme ktovie ako opatrne, pretože keď pneumatika nedrží, tak skrátka nedrží.

Často tak stretneme vodičov, ktorí v lete dojazdia zimné pneumatiky. Toto samozrejme tiež nie je rozumné, pretože aj keď pneumatika má ešte slušnú vzorku, tak zimná pneumatika nie je koncipovaná do väčších plusových hodnôt, a vôbec nie do sparných dní, keď je vozovka ako rozžeravený uhlík a to znamená, že má minimálnu priľnavosť. Opačný prípad je ešte nebezpečnejší a napriek tomu by sme v zime našli nejedného vodiča na snehu, ktorý má obuté letné pneumatiky. Tam už ani nie je podstatné akú majú tieto pneumatiky vzorku, pretože na zamrznutej ceste či snehu sa všetka priľnavosť týchto gúm stráca.

Dobrou správou je v poslednej dobe zmenšujúci sa rozdiel medzi najlepšími a najhoršími výrobcami pneumatík, čo sa kvality pneumatík týka. Napríklad pri brzdení zo 100km/h na suchu bol rozdiel medzi najlepšou a najhoršou testovanou gumou len 2 metre. Ak zrovna teraz premýšľate o kúpe vhodných pneumatík na zimu, tak sa môžete nechať inšpirovať najnovším testom, ktorý bol urobený vo Fínsku. Testovalo sa niekoľko vzoriek zimných pneumatík s rozmerom 205/55 R 16 na najnovšej generácii Volkswagenu Golf.

Celkový test bol zložený z niekoľkých skúšok na rôznych typoch vozovky, nielen na suchej, ale aj na mokrej či na snehu. Hodnotila sa samozrejme nielen brzdná dráha, ale tiež jazdné vlastnosti, trakcia a ďalšie podstatné vlastnosti. A ako sa teda pneumatiky zoradili? Najlepšie si viedli pneumatiky Nokian WR D3, za nimi nasledovali pneumatiky v  poradí Continental TS 850, Goodyear Ultra Grip 9, Dunlop Winter Sport 4D, Semperit Speedgrip 2, Hankook Winter i*cept RS, Pirelli Snowcontrol, Vredestein Snowtrack5, Bridgestone Blizzak LM a Kumho I ´ZEN KW23.